Kurzy

Hlavní službou pro vás jsou kurzy komunikace s dětmi, jejího vlivu na výchovu i společné prožívání.
Kurzy na sebe obsahově navazují, a je proto dobré absolvovat je postupně.

Komunikace s dětmi

Na kurzy komunikace s dětmi přichází účastníci nejčastěji proto, že chtějí,  aby je děti víc poslouchaly. Tedy aby dělaly to co si dospělí přejí nebo myslí, že je dobré a správné. Nerozumí ale tomu, proč se děti této oprávněné snaze nechtějí podřídit a musí se s nimi stále zlobit.

Překvapivě velkou roli zde mohou hrát "komunikační přešlapy". Nevědomé chyby a návyky v přístupu a komunikaci, které spravedlivé úsilí naprosto maří. V tomto kurzu tedy objevujeme své "komunikační přešlapy", zjišťujeme, proč nefungují a čím je nahradit.

Dítěti se nedaří, je smutné, otrávené, pláče. Spěcháme s pomocí, s podporou. Jsme připraveni emoce tišit, odvádět pozornost k náhradnímu cíli, proměnit situaci v legraci nebo poradit jak příště jinak a lépe. Vděku se ale nemusíme dočkat. Naše snaha zachraňovat, řešit a radit může vše ještě zhoršit.

Jindy se dítě snaží domoci svého křikem, urážením se, válením po zemi, nebo na nás i útočí. Jsme připraveni ukázat mu, kdo je tady pán, přemoci a potrestat jeho zlobu. Pak je nám divně a přemýšlime, jestli to nešlo jinak. A ono "jinak" je předmětem právě tohoto kurzu.

Objevili jsme komunikační přešlapy a umíme je nahradit účinnějšími způsoby komunikace. Emocemi nabité situace zvládáme empatickou reakcí z druhého kurzu, a tak už zbývá jen zvládnout situace, kdy jsme sami rozčilení. Naučit se je prožívat tak, abychom si ulevili a přitom neztratili ostatní.

Když se pak situace zklidní, nezbývá než najít spolu s dětmi řešení problému, nastavit si nově pravidla nebo se vyrovnat s důsledky předchozího jednání. Vystoupit z role soudce a nechat děti řešit si své problémy samostatně. A o tom je tento třetí, závěrečný kurz.

Chcete-li se zúčastnit některého z kurzů, vyberte si z aktuálního přehledu termínů. Pokud vám žádný nevyhovuje, zaregistrujte se.
Nově přidané termíny vám pošlu jednou měsíčně e-mailem.


"Naučte se lépe rozumět dětem i sobě a mějte z výchovy radost."