Talent jako zdroj neklidu?

Přemýšlel jsem, jaké téma vám na rozjezd po vánočních svátcích nabídnout, když v tom se téma objevilo samo. Na mém oblíbeném internetovém zpravodajském kanálu DVTV vyzpovídala moderátorka Daniela Drtinová Václava Fořtíka z pražského "Centra nadání", které se zabývá zkoumáním a rozvojem dětských talentů. K mému potěšení není rozhovor jen o úzké skupince nejinteligentnějších nebo nejtalentovanějších dětí a péči o ně.

Dobrou zprávou pro všechny je to, že dítě, které by nemělo vůbec žádný talent, je poměrně vzácným úkazem. Potíž je ale v tom umět jeho talent objevit, rozpoznat. A protože se často ukáže, že je to talent zcela jiný než bychom očekávali nebo si přáli, také jej umět přijmout a dále s ním pracovat.

Přítomnost talentovaného dítěte ve třídě klade také mimořádné nároky na vyučující a ne všichni jsou na takovou situaci připraveni. Paradoxně se může velmi talentované dítě stát poměrně snadno velkým potížistou a této nálepky se už nemusí zbavit.

Byť to tak na první poslech nemusí působit, rozhovor otevírá ještě mnoho dalších témat jako je zapojování handicapovaných dětí do normálních tříd při zachování vzdělávacích a výchovných potřeb obou skupin. Připravenost rodičů, učitelů i škol na takovou situaci. Naznačuje i cestu, jak takovou výzvu zvládat.

Určitě vám nechci rozhovor celý převyprávět. Budu ale rád, když mi k němu následně napíštete sem do blogu své komentáře.

Skrývá se za zlobením vašeho dítěte talent nebo malý tyran?
Pokud je to talent, jak s ním pracujete?

Výchva dětí s úctou a v dobrémJako lektor komunikace pomáhám dospělým lépe rozumět dětem i sobě, komunikovat s nadhledem a mít z výchovy radost :O>). To vše prostřednictvím přednášek, kurzů, mentoringu i osobních konzultací.

Zaujalo vás téma?

Zaregistrujte se a žádná novinka na webu, ani termín přednášky nebo kurzu vám neuniknou.

Odesláním registračního formuláře vyjadřujete SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ dle těchto zásad.


Aktuální termíny
přednášek a kurzů