Být závislý je normální (?)

Zdroj: DVTV

DVTV přinesla záznam tiskové konference, na které společnost O2 a projekt e-bezpečí představily výsledky průzkumu chování českých dětí na internetu. Zabývá se především činnostmi, při nichž se děti mohou vystavovat kyberkriminalitě v jejích nejrůznějších podobách. Vít Klusák, autor chystaného dokumentu V síti představované výsledky aktuálně glosuje. Jde o bohulibou a z mého pohledu velmi užitečnou aktivitu, která přináší další osvětu k tématu člověk a technologie. Vřele doporučuji záznam konference shlédnout. (Vydržte pár mrtvých minut na začátku :O>)).

Dozvíte se mnohé o nejrůznějších platformách (pro rodiče nejspíš absolutně neznámých) a jejich potenciálu pro zneužití důvěry a nezralosti dětí. Dozvíte se to, co vám možná vaše děti neřeknou. Totiž čím a jak dlouho se na internetu zabývají.

Přes všechna pozitiva průzkumu i dobrou vůli donátorů mám ale pocit, že jsme v tomto případě o patro výš a nedotýkáme se toho základního. Totiž potenciálu technologií pro vznik závislosti na nich samotných. Pro mě to demonstují některá mimoděčná vyjádření samotných řečníků.

Vít Klusák například zmiňuje, že jeho desetiletá dcera "sjíždí" Tik Tok. Tj. vytváří a vystavuje na síť krátká taneční videa. Hned dodává,  že je musí nechat rodiči zkontrolovat, aby nebyla moc obnažená a nestrhávala tak na sebe pozornost kyberpredátorů. Má obavu, aby dceři neublížil někdo zvenku. Zdá se mi ale, že si ne zcela uvědomuje, že dceři může ublížit samotné "sjíždění" zmíněné sítě. Bere jí její čas a příležitosti pro off-line rozvoj a off-line život.

Marie Maryšková mezi řečí zmíní: "Můj syn, který je jasně kovářova kobyla. Vím, že je závislej. Má to taky v ruce jako furt." .... "Uvidíme, jestli si (děti) taky k tomu někdy dojdou, že už je to moc nebaví."

Netvrdím, že se to nemůže stát a moc bych to všem rodičům i dětem přál. Byl by to prima stav, kdyby se děti "propařily" svou "technologickou pubertou", a pak se vrátily a uzrály do standardního off-line světa. Jenže se bojím, že je to v mnoha případech spíš zbožné přání než realita.

Mám z toho pocit, že jsme samotnou závislost na technologiích pojali jako normalitu. Jakou nezbytnou součást našich životů, se kterou se musíme smířit, protože to prostě tak je a mají to tak všichni. Bereme ji jako jakýsi vedlejší efekt, který nějak sám časem pomine.

Pokud platí, že technologie (podobně jako alkohol, sport, práce, sex, drogy,....) mohou vést ke vzniku závislosti, pak je takové "doufání" dost bezzubé a odevzdané. Myslím si, že se potřebujeme dostat ještě blíž k podstatě problému, uvědomit si, co se skutečně děje, jak na nás technologie podprahově působí a naučit se s tím pracovat.

Měli bychom se naučit sebeřízení, s technologiemi pracovat a žít tak, aby nás neovládaly, ale byly nám k užitku. A toto poznání i umění předat také dětem.

Máte kontrolu nad tím kdy, jak dlouhonad čím tráví vaše děti čas s technologiemi a na internetu? Máte to nějak technicky podchycené a zajištěné? Napište rodičům, kteří hledají a neví, jak kontrolu nad zařízeními svých dětí získat. Dejte jim v komentáři níže tip, nabídněte odkaz, kde mohou získat bližší informace. Můžete tak leckomu hodně pomoci. :O>)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Zaujalo vás téma?

Odesláním registračního formuláře vyjadřujete SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ dle těchto zásad.