Mé největší poznání v komunikaci s dětmi

Na konci každého kurzu se rodičů ptám, jaký nejvýznamnější poznatek si ze společných setkání odnášejí. Tentokrát mě jeden z přítomných tatínků potěšil odpovědí: „Mým nejvýznamnějším poznáním je to, že ´Mám nárok´.

Mám nárok vznášet vůči dětem nějaké požadavky a mám nárok trvat na jejich splnění. Mám nárok být sám sebou a chtít zažívat respekt ostatních k mé osobě.  Mám nárok na své potřeby a jejich naplnění.

Jen si o to všechno musím umět správně říci.

Mám nárok nebýt „dokonalým rodičem“, který vždy všechno zvládne, vždy každému a především svým dětem ve všem vyhoví, ustoupí, udělá za ně. Stejně tak mám nárok některé věci nezvládnout. Mám nárok vybuchnout, když to ve mně vře, mám nárok být unavený, otrávený.

Jen to musím dát druhým najevo tak, abych je neztrácel."

Tatínek domluvil a já byl moc rád, že tahle slova zazněla. Odhalil totiž obavy, se kterými na kurz přicházel, a které se nenaplnily.

Uvědomil jsem si, že nejspíš nebude jediným, kdo právě tohle v sobě řeší, když někde poprvé zahlédne nebo zaslechne informaci o kurzu komunikace s dětmi.

I když se říká, že až na prvním místě jde vždycky o peníze, pravda je trochu jiná. To první na světě jsme my sami, naše důstojnost před námi samými i v očích ostatních. Naše Já, které si hýčkáme a o které se tolik bojíme.

Tenhle tatínek svým výrokem potvrdil, že se o svou důstojnost ani o svou autoritu v očích dětí, stejně jako v očích ostatních dospělých, rozhodně bát nemusí.

Že vlastně nejde o víc, než zkusit vnímat svět jinak, naučit se několik komunikačních dovedností, které nám i dětem mohou zpříjemnit a zjednodušit život. Děti nás pak budou rády následovat. :O>)

A jak to máte vy? Také se cítíte nesví, když přijde řeč na správnou komunikaci s dětmi?

Máte kolem sebe přátelé nebo známé, které by mohlo téma také zajímat?
Dejte jim o něm vědět na sociálních sítích, uděláte jim tím radost :O>).

Výchva dětí s úctou a v dobrémJako lektor komunikace pomáhám dospělým lépe rozumět dětem i sobě, komunikovat s nadhledem a mít z výchovy radost :O>). To vše prostřednictvím přednášek, kurzů, mentoringu i osobních konzultací.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Zaujalo vás téma?

Zaregistrujte se a žádná novinka na webu, ani termín přednášky nebo kurzu vám neuniknou.

Odesláním registračního formuláře vyjadřujete SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ dle těchto zásad.


Aktuální
přednášky a kurzy
najdete zde