“Výrobci chytrých telefonů a aplikací tvoří, znají a využívají naše závislosti…”

Proč, když se zabývám tématem vědomé komunikace dospělých s dětmi, zvedám ještě i téma vlivu digitálních technologií? To je přeci o komunikaci mezi člověkem a strojem, zařízením.

Je to pravda, a i proto jsem se tomuto tématu dost dlouho nevěnoval. Jenže téma začalo velmi intenzivně prosakovat při setkáváních s rodiči dětí v kurzech a na přednáškách.

Mobily, tablety, počítače, ale i televize prostoupily naše životy. A ty nejenom velmi intenzivně ovlivňují, ale i značně komplikují. Mnoho rodičovských nebo výchovných problémů má společný počátek, společný zdroj. A tím je právě neuvědomování si vlivu digitálního a mediálního světa na naše prožívání, chování i vzájemné vztahy. Dětí i dospělých.

“Výrobci chytrých telefonů a aplikací tvoří, znají a využívají naše závislosti…” říká adiktolog Vacek.

Chcete-li se dozvědět o vlivu technologií na děti, ale i na nás dospělé víc, zjistit, kde se nevědomky pouštíme na tenký led, poslechněte si specialistu na léčbu závislostí, adiktologa Jaroslava Vacka.

Rozhovor na téma závislosti na mobilech s ním na Českém rozhlasu Plus připravila a vedla Eva Kézrová.

Rozhovor si můžete pustit zde:

Nedejte se odradit tím, že po spuštění záznamu uslyšíte část zpravodajství a hlášení o situaci na českých silnicích :O>). Samotný rozhovor začíná až pár desítek vteřin po začátku záznamu.

Až si rozhovor poslechnete, napište mi do komentářů na konci této stránky, jak se s vlivem technologií na vaše děti (žáky) potýkáte vy. Z vašeho příběhu se může poučit i mnoho dalších čtenářů a posluchačů.

Nenechte si ujít:

   Dvoudílný on-line kurz

"Jak zvládat emoce dětí"

21. a 28. 1. od 17:30 do 20:30 hod

Jsou smutní nebo otrávení, protože se jim něco nepovedlo, nemluví s nimi kamarádi nebo je něco bolí.

Máte snahu ochraňovat, utišovat, pomáhat nebo řešit, ale smutku ani otrávenosti překvapivě neubývá. A možná se špatná nálada dětí ještě obrátí proti vám.

Vztekají se, protože se jim něco nelíbí, vzdorují a křičí na vás. Chcete jejich zlobu zkrotit, zastavit, zrušit. Donutit děti, aby se ovládady, aby si svůj vztek nedovolovaly a respektovaly vaši autoritu. Čím víc úsilií vyvíjíte, tím víc se konflikt stupňuje. Nechcete to zažívat a už vůbec ne opakovaně. Co s tím? 

Obojí je o emocích a obojí se dá zvládnout. A to dokonce ke spokojenosti obou stran. Pokud o emocích něco víte a umíte s nimi pracovat. Pokud nevíte a neumíte, můžete si tyto znalosti i dovednosti doplnit.

Ve dvou podvečerních setkáních objevíte a naučíte jak průběh i vyústění  takových situací ovlivňovat a vést k výsledku, který uspokojí vás i dítě. 

Malým, možná neočekávaným bonusem je pak to, že nově naučené způsoby komunikace, přináší jinou kvalitu i do partnerských vztahů. Termín je na spadnutí, přihlaste se co nejdříve :O>)

  • Zajímají vás další témata?

    Můžete je dostávat do schránky :O>)

    Odesláním registračního formuláře vyjadřujete SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ dle těchto zásad.