Váš tip: “Odpojte své dítě od sítě”

Dnes odpoledne mi přistálo v telefonu upozornění na knihu Liat Hughes Joshiové s názvem, který čtete v titulku nahoře. Nevím od koho tip přišel, ale nejspíš to bude někdo z vás klientů, kteří sledují témata, kterými se sám zabývám. Tip mě velmi potěšil, a tak ho rád předávám dál.

Knihu neznám, a tak jsem hned začal googlit, abych se o ní něco dozvěděl. Třeba budu moci doplnit svou vlastní přednášku “Děti, digitální závislost a my” o další zajímavé poznatky. To ale až se ke knize fyzicky (nebo elektronicky) dostanu a zjistím víc. :O>)

V anotaci jsem si přečetl, že jde o 101 nápadů, co jiného dětem nabídnout místo elektronických hraček. Určitě je dobré mít něco v zásobě, takže se kniha může stát velmi dobrou inspirací i vám.

Chci se s vámi ale podělit ještě o dvě myšlenky, které mi v souvislosti s touhle nečekanou mini událostí (nabídkou) běží hlavou.

Na jednu stranu slyším svá vlastní slova z přednášky o sebevědomí dětí: “Nevymýšlejte dětem všechnu jejich zábavu, jejich náplň času. Nechte je, ať si na ni přijdou samy. I kdyby se měly nějaký čas nudit nebo vás otravovat, ať pro ně něco vymyslíte. Budou samostatnější a nebudou čekat, co pro ně vymyslíte vy.”

Hned na to si ale uvědomuji, že jsem v posledním loňském vysílání Otázek a odpovědí nabízel rodičům jako jeden z nástrojů jak dítěti naplnit potřebu pozornosti “chvilku pro sebe”. No a právě tahle kniha by mohla být velmi užitečným zásobníkem činností, kterými rodiče s dětmi “chvilku pro sebe” mohou naplňovat.

Pak mi to doklapne, jako téměř pokaždé :O>). Je to všechno o správné míře. Je zcela legitimní umět dětem nabídnou nějakou zábavu, stejně jako nechat děti, ať si ji vymyslí samy. Záleží na věku, na kontextu a nakonec třeba i na našem rodičovském rozpoložení. I my můžeme mít “své dny”, kdy jsme hraví jako koťata a jindy zas nevrlí jako jezevci :O>)

Takže jo. Posílám k vám tenhle tip naslepo a budu zvědav na vaše případné reakce. Psát mi můžete třeba sem.

Držte se zdrávi a ať se vám daří.

Nenechte si ujít:

   Dvoudílný on-line kurz

"Jak zvládat emoce dětí"

21. a 28. 1. od 17:30 do 20:30 hod

Jsou smutní nebo otrávení, protože se jim něco nepovedlo, nemluví s nimi kamarádi nebo je něco bolí.

Máte snahu ochraňovat, utišovat, pomáhat nebo řešit, ale smutku ani otrávenosti překvapivě neubývá. A možná se špatná nálada dětí ještě obrátí proti vám.

Vztekají se, protože se jim něco nelíbí, vzdorují a křičí na vás. Chcete jejich zlobu zkrotit, zastavit, zrušit. Donutit děti, aby se ovládady, aby si svůj vztek nedovolovaly a respektovaly vaši autoritu. Čím víc úsilií vyvíjíte, tím víc se konflikt stupňuje. Nechcete to zažívat a už vůbec ne opakovaně. Co s tím? 

Obojí je o emocích a obojí se dá zvládnout. A to dokonce ke spokojenosti obou stran. Pokud o emocích něco víte a umíte s nimi pracovat. Pokud nevíte a neumíte, můžete si tyto znalosti i dovednosti doplnit.

Ve dvou podvečerních setkáních objevíte a naučíte jak průběh i vyústění  takových situací ovlivňovat a vést k výsledku, který uspokojí vás i dítě. 

Malým, možná neočekávaným bonusem je pak to, že nově naučené způsoby komunikace, přináší jinou kvalitu i do partnerských vztahů. Termín je na spadnutí, přihlaste se co nejdříve :O>)

  • Zajímají vás další témata?

    Můžete je dostávat do schránky :O>)

    Odesláním registračního formuláře vyjadřujete SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ dle těchto zásad.