Po kurzu mi napsala maminka Jana

Dobrý den, Zdeňku,

 

po posledním setkání v kurzech vědomé komunikace s dětmi jste nás požádal, zda bychom vám napsali účastnickou referenci. Ráda tak činím.

 

Do kurzu jsem se přihlásila hlavně kvůli svým 2 malým dětem, abych se naučila lépe zvládat jejich každodenní spory, byla více nad věcí a vychovávala děti na jednu stranu s respektem k nim, ale na druhou stranu uměla správně nastavit hranice a nenechala si šlapat po hlavě.

 

Přečetla jsem knihy o výchově, poslouchala audioknihy v autě, ale informace, které jsem načetla, jsem nedokázala uvést do praxe a brzy jsem se vrátila ke starým zakořeněným praktikám.

 

Kurz jsem absolvovala hlavně s očekáváním, že se mi jako aktivnímu účastníkovi lépe podaří nové poznatky vstřebat a uvést do praxe oproti pasivnímu čtení nebo poslechu audioknih.

 

Musím se přiznat, že jsem ze začátku váhala kvůli spuštění kurzu v on-line podobě. Chtěla jsem spíš absolvovat kurz fyzicky v nějaké učebně než před kamerou, ale nakonec musím uznat, že nemám pocit, že bych o něco přišla nebo by byl kurz o něco ochuzen, zvykla jsem si hned.

 

Na kurzu se mi líbilo hlavně to, že vše je jednoduché. Měli jsme možnost prožít si některé situace tak, jak je mohou vnímat a cítit naše děti, a to byl pro mě velký AHA moment. Uvědomila jsem si také to, že ve většině případů je lepší víc nemluvit než mluvit, určitě se mi po kurzu lépe daří zvládat situace, kdy jsou děti v emocích, mám pocit, jako bych jim lépe rozuměla.  

 

Už je nevidím tak, že mi spoustu věcí dělají naschvál proto, aby mě naštvaly, ale že se zrovna cítí tak, jak se cítí a mým úkolem není tomu zabránit nebo je naučit, aby se ovládaly a přestaly, když si to zrovna přeji, ale být jim na blízku s pochopením.

 

Velmi se mi líbí, jak jsou zpracovány materiály a moc ráda se k nim budu vracet.

 

Kurz bych určitě doporučila ostatním rodičům i učitelům, protože jim jednoznačně pomůže zůstávat v klidu tam, kde se jim to běžně nedaří. Myslím, že i děti změnu přístupu ocení a výsledkem bude souhra a lepší spolupráce.

 

Mám kolem sebe dost lidí s názorem: „My jsme žádné knihy, ani kurzy neměli, a taky jsme děti vychovali.“ Já si nesmírně vážím všech, kteří se snaží na sobě pracovat a chtějí se zlepšovat. Vždyť komunikovat taky umíme každý, ale jen málokdo má skutečné komunikační schopnosti.

 

Váš kurz byla pro mě nejlepší investice v poslední době a pokud bude ještě nějaké pokračování, určitě se přihlásím.

 

Děkuji Vám za skvělou práci, kterou děláte a přeji Vám mnoho dalších spokojených účastníků jako jsem já a více takto přínosných kurzů!

 

S pozdravem

 

Jana Kottasová

 

 

Naučte se lépe rozumět dětem i sobě a komunikujte s nadhledem :O>)