Než se vydáte s dětmi ke stromečku

Aktuální zprávy mluví o tom, že naše mzdy dosahují pouze třetiny mezd zaměstnanců západních zemí EU. I tak si troufnu říci, že jako společnost žijeme v dost velkém blahobytu nebo o něj alespoň intenzivně usilujeme a dost se nám to daří.

Proč takový úvod na stránce o komunikaci s dětmi? A proč zrovna před vánoci? Rád bych vás vedl k jedné úvaze.

Než půjdete ke stromečku

Předpokládám, že máte již dárky nakoupené a řešíte jen takové ty milé detaily jako hezký vánoční papír, první ochutnávání cukroví, popíjení vánočního punče a tajné večerní balení dárků tak, aby dětem ještě letos vydržela iluze „Ježíška“.

A právě teď bych vás rád vedl k malému pozastavení a zamyšlení.

Zeptám se: „ Kolik dárků jste tomu vašemu malému broučkovi či berušce nachystali? Dva – tři – pět? A kolik jich má připravených taťka? A babička s dědou? A druzí prarodiče? Jo, a také váš bratr se švagrovou? Už tušíte, kam má úvaha vede?“

Dítě stojí před rozsvíceným stromečkem, oči mu přechází nad vším tím třpytem i množstvím balíčků. Rozdáte si dárky a už se těšíte, jakou radost dítěti udělá právě ten od vás.

Pokud se ale dítěti sejdou pod stromečkem od každého jen dva až tři dárky, pak jich může být deset, ale také třicet. Což v sobě skrývá pár nechtěných efektů a vy můžete zažít i zklamání.

Dítě rozbaluje, vrhá se na další a další krabice, odhazuje za sebe papíry a provázky. To na jednu hromadu. A dárky, na tu druhou. Nad každým udělá „Jééé“, odloží ho a vrhá se na další.

Když má celou hromadu rozbalenou, neví vlastně ani, ke kterému z dárků se má vrátit. Nakonec si jeden dva z nich vybere a začne se jim věnovat. Ostatní jsou ale „až druhé“. V extrémním případu se může stát, že „druhé“ už zůstanou napořád a budou spíš překážet, než přinášet radost. 

Je sice pravda, že dítě potřebuje pro svůj rozvoj dostatek vnějších podnětů. Jejich nedostatek mu ale škodí stejně jako jejich přemíra. Je-li podnětů moc, dítě se začne podvědomě bránit nezájmem, až apatií.

Navíc právě vánoční dárky, respektive jejich množství, mohou být jedním z důvodů, proč se dětem nedaří udržovat pořádek.

Co tedy s danou situací? Ještě máte pár dní čas, a tak si udělejte chvilku a popřemýšlejte, jestli není dárků moc. Třeba přijdete na to, že některé z nich můžete schovat a udělat jimi radost jindy.

Stejně tak můžete spolu s dětmi udělat předvánoční inventuru stávajících hraček. Ty, které již nejsou v kurzu, a přitom jsou ještě v dobrém stavu, někomu společně darujte. Ideálně osobně. Uděláte tak místo hračkám novým a ještě dáte dětem příležitost učit se obdarovávat.

Přeji vám poklidné prožití svátků

Zdeněk Okleštěk :O>)