O znovu nabyté sebedůvěře

Včera si jeden můj známý vzpomněl na nedávný zážitek se svým synem prvňákem.

Kluk leze na skálu, překonává se.

Povídá: "Dal jsem kluka na příměstský sportovní tábor, aby mu nebyly prázdniny tak dlouhý. Podle webu ho měli vést pedagogicky vzdělaní, zkušení sportovní lektoři, tak proč ne."

Kluk leze na skálu, překonává se.

"První dva dny v pohodě. Třetí den ráno mě ale kluk s kňouráním začal přesvědčovat, ať ho nechám doma, že na ty sporty už nechce. Začal jsem se vyptávat, co se stalo."

"Byli předchozí den na umělé lezecké stěně a klukovi se nedařilo. Vylezl do dvou metrů a nemohl dál. Strašně se bál. "Pan učitel mi ale začal nadávat, že jsem buchta, a že nejsem chlap, a ať se koukám vzchopit, a že mám zabrat, jinak budu dělat dole dřepy. Nakonec mě spustil dolů a řekl, že jsem k ničemu a ostatní se mi smáli. Já už tam nechci." povídá mi syn."

"Nakonec jsem ho přemluvil a kluk to nějak dochodil. Jeho sebedůvěra i prvotní nadšení pro sport ale byly tatam."

"Naštěstí náš soused taky leze, a tak jsem se s ním domluvil, že vezme někdy kluka sebou a zkusí s ním udělat lezecký reparát. Za pár dní zvoní i se svým klukem u našich dveří, a že se jde lézt a jestli se náš mladej nechce jít aspoň podívat. Moc se mu nechtělo, ale že viděl kamaráda, nechal se "jen na koukání" přemluvit a šel."

"Když jsem se za nima po dvou hodinách vydal, nevěřil jsem vlastním očím. Kluk visel v jištění pod stropem a rozjařeně na mě  hulákal: "Tatííííí, hele kde jsem." Tentokrát jsem se bál zase trochu já. Mladej není žádná šlachovitá ještěrka, ale spíš takovej silovej váleček. Měl jsem strach, jak zvládne sestup dolů. Nechal se spustit a speciálně pro mě ještě jednou vyšplhal na vrchol stěny."

"Pak mi začal nadšeně vyprávět, jak se to všechno strašně rychle naučil. Povídá: "Když on na mě strejda vůbec nenadával. Nejdřív mě nechal jen koukat a když jsem řekl, že bych to zkusil, přivázal mě a vůbec mi do toho nemluvil. No a když jsem se začal bát, tak mě klidně spustil a říkal, že to dám, až sem přijdu třeba někdy jindy. Já si to ale za chvíli rozmyslel, a tak mě zase klidně přivázal a pak už to šlo nějak samo."

"Byl jsem z toho naměkko, ale hlavně jsem byl vděčnej sousedovi, že klukovi takhle narovnal pošramocený sebevědomí. O to víc jsem měl vztek na zkušené, pedagogicky vzdělané lektory."

Já byl zase vděčný známému za jeho příběh. Popsal v něm velmi přesně mechanismus, kterým lze velmi rychle a na dlouhou dobu, někdy i natrvalo, podtrhnout sebedůvěru dítěte. Stačí pár nevědomky vypuštěných slov. Stačí malý útok na pocit vlastní hodnoty druhého člověka a je vystaráno.

Zaujalo vás téma, přístup, řešení
a jste tu poprvé?

Zaregistrujte se

Ukážu vám jak rozumět nejrůznějším situacím, které s dětmi zažíváte
a jak je řešit.

Jednou za čas vám pošlu
nový článek, video,odkaz
na knihu, 
pozvánku
na přednášku či kurz.

Ukážu vám jak rozumět nejrůznějším situacím, které s dětmi zažíváte a jak je řešit. Jednou za čas vám pošlu nový článek, video, odkaz na knihu, pozvánku na přednášku či kurz. 

Vaše osobní údaje budou zpracovávány podle platných právních předpisů

Sdílejte:

Máte kole sebe přátelé a známé, pro které by mohl být článek zajímavý nebo užitečný? Dejte jim o něm vědět:


Další články pro vás:


Chcete se o budování sebevědomí dětí dozvědět víc? 

Objednejte si video s přednáškou:

Info k video přednášce " - Kde se tvoří a boří sebevědomí dětí"

Naučte se lépe rozumět dětem i sobě a komunikujte s nadhledem. :O>)