Vypadalo to dost beznadějně

Maminka Míša sypala při našem prvním setkání jedno trápení a nedorozumění s dětmi za druhým. Až se zdálo, že jí bude jen těžko pomoci. Už v průběhu kurzu, do kterého s manželem přišli, mi ale napsala:

Dobrý den, Zdeňku  

už asi týden si říkám, že Vám napíšu. Chtěla bych moc poděkovat za poslední kurz 🙂 a moc se těším na další sobotní setkání. 

Popíšu Vám náš nový domov. Už po prvním kurzu jsem si dětí víc všímala a snažila se je pochopit, popřípadě jim i pomoct. Vše v klidu, bez křiku a začaly se dít změny. 

Teď to u nás je tak, že když se děti mezi sebou hádají či perou, tak já jen vejdu do pokojíku a řeknu: „A jeje, co se nám to tu děje?“ V tu chvíli na mě koukají, popřípadě jeden pláče a já si k nim kleknu nebo sednu, oba obejmu, pohladím a v klidu potichu řeknu: „Přece si nechcete ubližovat. Vždyť vás to oba bolí.“ A už slyším od syna: „Hm...“  Sklopený oči a říká: „Promiň Sabi“  a hladí ji :). Sabinka už ho hladí taky a je klid. Šimonovi se někdy i daří hádce předejít :). Vezme si hračku a vidí Sabinku, že mu ji chce vzít, a tak jí řekne: „Na puč si ji.“ 🙂 

Minule vylil mléko na stůl a já chtěla nadávat. Kousla jsem se ale do jazyku, dala mu utěrku a řekla: „Na, utři si to nadělení.“ Syn utíral a řekl: „Promiň mami, já nechtěl“ 🙂 Na to mu odpovím: „V pořádku, může se to stát každému. Hlavně že si po sobě uklidíme.“

Chvíli na to si manžel udělá kafe a ucintne na lince. Syn ho vidí a jde k tátovi s utěrkou: „Musíš utřít.“ 🙂 Prostě je to teď u nás skvělé :). 

Syn moc nemluvil a teď je to promiň, děkuju, prosím... A hlavně se se Sabinkou obejmou, dají si pusu, když jdou spát nebo když se loučí ve školce :). 

Sabinka sice má ten svůj vzdor nebo vztek, ale nic strašného :). Už ne na veřejnosti, a když se začne vztekat, tak ji nechám, dokud se neuklidní, a až pak se ptám, co potřebuje atd.

Když slyším Sabinčin vztek, tak se jdu podívat a manžel mi říká: „Nech ji, ´hoří kamna´“ :). (pozn.: Rodiče už ví, že emoce je třeba nechat vyhořet.)

Sabinka mě při vaření nebo při úklidu bere za ruku a říká: „Pojď mami, pojď“. A já ji řeknu: „Dobře, ale jen na chvilku, pak budu muset míchat, jo?“ A ona ví, že to je na chvíli. Pak se vracím k vaření nebo úklidu a ona nevyvádí, je s tím smířená.

Na hřišti nebo na návštěvě dětem říkám: „Za chvíli půjdeme.“ Po chvíli říkám: „Budu počítat do deseti a jdeme.“ Počítám nahlas, sama se zvednu a děti jdou. Většinou bez řečí:), bez slz nebo křiku :). Úžasný :).

Taky mi děti říkají: „Mami, já nechci uklízet sám / sama. Pojď pomoc.“ 🙂 Tak uklízíme spolu už každý den 🙂 

Moc děkuji za šťastnou a klidnou rodinu 🙂

Hezký den Míša Pelikánová, Cheb

Stejně jako každý člověk o sobě občas pochybuji a po návratu z kurzu nebo přednášky si říkám, jestli to bylo srozumitelné, jestli se mi podařilo říci a předat to podstatné, zda se mi podařilo předat všechno. A jestli to vůbec není troufalost, říkat a radit dospělým lidem, jak mají komunikovat s vlastními dětmi. Jsou zkrátka takové chvíle.

Pak ale přilétne e-mail jako tenhle a svět i má práce má najednou hluboký smysl.

Míšo, děkuji :O>)


A o čem samotný kurz je? 

Banner - Kurz Vědomá komunikace s dětmi
Banner - Kurz vědomé komunikace s dětmi

Zaujalo vás téma, přístup, řešení
a jste tu poprvé?

Zaregistrujte se

Ukážu vám jak rozumět nejrůznějším situacím, které s dětmi zažíváte
a jak je řešit.

Jednou za čas vám pošlu
nový článek, video,odkaz
na knihu, 
pozvánku
na přednášku či kurz.

Ukážu vám jak rozumět nejrůznějším situacím, které s dětmi zažíváte a jak je řešit. Jednou za čas vám pošlu nový článek, video, odkaz na knihu, pozvánku na přednášku či kurz. 

Vaše osobní údaje budou zpracovávány podle platných právních předpisů

Sdílejte:

Máte kole sebe přátelé a známé, pro které by mohl být článek zajímavý nebo užitečný? Dejte jim o něm vědět:


Další články pro vás:


Zaujalo vás téma, přístup,
řešení a jste tu poprvé?

Zaregistrujte se

Ukážu vám jak rozumět nejrůznějším situacím, které s dětmi zažíváte
a jak je řešit.

Jednou za čas vám pošlu nový článek, video,odkaz na knihu, pozvánku
na přednášku či kurz.

Vaše osobní údaje budou zpracovávány podle platných právních předpisů

Naučte se lépe rozumět dětem i sobě a komunikujte s nadhledem. :O>)