Závislost dětí na počítači, tabletu nebo mobilu
Článek si můžete přehrát jako video
Přistál mi v mailu následující dotaz:
„Dobrý den,
zajímalo by mě přílišné trávení času u počítače (maincraft, hry) a na mobilu. Syn (11let) i o přestávce během online výuky je na mobilu nebo hraje. Vždy je to střet a hádka. Když přijdeme domů už automaticky sedá k počítači. Když má končit je nervózní a musím mu to připomínat třeba hodinu, než konečně skončí.
Co s tím? To je asi klasické téma, že? .
Pěkný den Martina“
* * *
Tón dotazu není nijak naléhavý. A to i přesto, že maminka popisuje (byť nevědomky) znaky nastupující a možná už zabydlující se závislosti svého syna.
Pokud se „hra nebo brouzdání po síti stává výlučným tématem a zájmem života jedince, případně zaujímá v jeho životě čím dál významnější místo a ostatní aktivity i zájmy jdou stranou“, jedná se o jeden ze znaků závislosti.
Pokud „nutnost opustit hru nebo sledovaný obsah (vzdát se nebo se vzdálit předmětu závislosti) vyvolává výrazně negativní pocity, někdy až agresivní reakce“, jedná se o další znak závislosti.
Dalším znakem závislosti je i „nutkavá potřeba neustále se k předmětu závislosti vracet“ podobně jako „neúspěšné pokusy hru nebo sítě opustit“.
K úplnému popisu závislosti samozřejmě patří ještě „ztráta sociálních kontaktů“, „pokračování v závislostní činnosti i přes nástup společenských, pracovních nebo zdravotních problémů“, podobně jako „potřeba věnovat se předmětu závislosti čím dál, tím delší dobu“.
Všechny znaky najednou se objevují jen vzácně. Mnoho z nás si proto myslí, že je situace našich dětí pro nás nepříjemná nebo obtěžující, ale ještě se nic mimořádného neděje.
Nemusí, ale zdravotní klasifikace mluví o závislosti již tehdy, pokud se pouhé tři její příznaky projevují po dobu šesti měsíců.
Jak je to u vás doma? Jak to mají vaše děti?
Moje odpověď na dotaz maminky z úvodu tedy je, že už by bylo na místě se synem situaci probrat, případně nastavit limity a dost důsledně je dodržovat. Zároveň pomoci synovi najít jiný cíl a jinou náplň jeho života.
Aby tomu ale tazatelka uvěřila, nejspíš by potřebovala o principech, projevech a důsledcích digitální závislosti vědět víc. Může a můžete i vy při poslechu přednášky:
P.S.: Pokud jste již přednášku shlédli nebo absolvovali a stála podle vás za to, dejte o ni, prosím, vědět ostatním.
... a jak to máte vy?
Napište mi svůj příběh nebo pohled na věc do komentářů.
Sdílejte:
Máte kole sebe přátelé a známé, pro které by mohl být článek zajímavý nebo užitečný? Dejte jim o něm vědět:
Další články pro vás:
Komentáře:
Naučte se lépe rozumět dětem i sobě a komunikujte s nadhledem. :O>)